Recenzje

Dydaktyczne pudełko czekoladek

Film: "Absolwent "

Autor: Zofia zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

„Absolwent” to jeden z najgłośniejszych filmów lat 60. Jest on przenikliwym zapisem przemian obyczajowych zachodzących w amerykańskim społeczeństwie. Reżyser - Mike Nichols przybiera inny niż w większości filmów o tej tematyce punkt widzenia, ponieważ patrzy na otaczającą go rzeczywistość nie z perspektywy hipisowskiej rewolucji, a przyjmuje sposób patrzenia mieszkańców przedmieść amerykańskich miast, zbiorowym bohaterem swego filmu czyniąc, znudzoną swą zamożnością i pełną hipokryzji, klasę średnią.

Pierwszoplanowa postać to Benjamin Braddock (Dustin Hoffman), który jest świeżo upieczonym absolwentem college’u. Z nudów i braku pomysłu na swoją przyszłość wplątuje się w romans z wieloletnią znajomą i żoną wspólnika rodziców - Panią Robinson (Anne Bancroft). Jednak rodzice - państwo Braddock (Elizabeth Wilson i William Daniels) niczego nie świadomi wraz z Panem Robinson (Murray Hamilton) szykują korzystny biznesowo i wizerunkowo „interes” - małżeństwo swojego syna z córką Państwa Robinsonów, Elaine Robinson (Katharine Ross). Sam Benjamin zwany przez znajomych Ben’em (raczej tylko znajomych rodziców) zakochuje się w Elaine, co nie podoba się Pani Robinson. Jak daleko posunie się ona, żeby nie dopuścić do tego związku ?

Z technicznego punktu widzenia film dzieli się na trzy sekwencje. Bohaterem pierwszej jest sam Ben. Dominują w niej plany bliskie, najbardziej widoczne np. w samolocie czy podczas przyjęcia urodzinowego Benjamin’a. Mają one na celu ukazanie osaczenia przez rodziców oraz brak przestrzeni na młodzieńczą potrzebę wolności. W tej sekwencji ukazane jest również porównanie Ben’a do nurka znajdującego się w akwarium w pokoju tytułowego „Absolwenta”, którego życie dosłownie i metaforycznie wywraca do góry nogami próbująca go uwieść Pani Robinson.

W drugiej sekwencji głównym bohaterem oprócz Ben’a staje się również Pani Robinson, której udaje się zrealizować cel i uwodzi Benjamin’a. Tutaj dominują plany średnie i amerykańskie, ponieważ Ben zaczyna sam podejmować decyzje - oddala się od rodziców np. wieczorami znika, aby spotykać się w hotelu z Panią Robinson. Tam też dowiaduje się dlaczego prawdopodobnie tak bardzo jest ona przeciwko swataniu Ben’a z Elaine przez Państwa Braddock’ów i Pana Robinson. Historia opowiedziana przez Panią Robinson pokazuje, że związki zawierane w „dobrych domach” czasem miały swoją przyczynę w niechcianej ciąży czy korzystnym „interesie”, a nie miłości, co łamie stereotypy idealnych amerykańskich rodzin klasy średniej z lat 60. Jest to jeden z tych mniej oczywistych powodów, które spowodowały dążenie przez Panią Robinson do oddalenia Ben’a od Elaine - chciała , aby jej córka miała szczęśliwe małżeństwo, a nie tak jak ona wraz z mężem - osobne łóżka i życia.

Bohaterami trzeciej sekwencji są Ben i Elaine. Benjamin łamie słowo dane Pani Robinson i spotyka się z jej córką, co doprowadza ją do szaleństwa i gotowości wyjawienia wszystkiego Elaine. Jak skończy się historia ? Czy Benjamin będzie gotowy na tak odważną decyzję, postawi na swoim i mimo publicznemu ostracyzmowi wybierze miłość.

Ważnymi elementami tego filmu są trzy piosenki duetu Simon & Garfunkel użyte do soundtrack’u - „Mrs Robinson” skierowana do Pani Robinson, mówiąca o tym, że nie jest sama, a wokoło niej jest wiele osób, które mogą jej pomóc oraz o nadziei dla jej duszy; „The Sound of Silence” o samotności i braku zrozumienia ze strony innych, którzy słysząc nie słuchają oraz „Scarborough Fair” o prawdziwej miłości, dla której trzeba się poświecić.

Film „Absolwent” był drugim i jednym z najbardziej docenionych filmów w dorobku Mike’a Nichols’a. Otrzymał on Nagrodę Akademii Filmowej, Złoty Glob oraz Nagrodę BAFTA w kategorii „najlepsza reżyseria” właśnie za ten film. Dustin Hoffman za tę genialną rolę również był nominowany do najważniejszej statuetki - Oscar’a. Z kolei rola Pani Robinson grana przez Anne Bancroft stała się kultowa nie tylko dzięki doskonałej grze aktorskiej, ale i ponętnej aparycji, mimo dojrzałego wieku. Ciekawostką jest to, iż głównym elementem plakatu do filmu są zgrabne nogi pani Robinson, które nie należą jednak do odtwarzającej jej rolę Anne Bancroft, ale do mało znanej modelki Lindy Gray. „Absolwent” o czym mało osób wie powstał na podstawie powieści Charles’a Webb’a pod tym samym tytułem.

Dla mnie „Absolwent” jest najważniejszym filmem w dorobku Mike’a Nichols’a, zaraz obok „Kto się boi Virginii Woolf ?” Każdy chcący nazywać się znawcą kina musi ten film zobaczyć - może w głównym bohaterze ujrzy zagubionego siebie, a może obejrzy po prostu bardzo dobry aktorsko i nie tylko, film. Do tego mnogość znaczeń poszczególnych ujęć czy scen, rodzajów kadrów, symboli i alegorii jest niezwykłą przygodą i przyjemnością rozwikływania ich. Moim zdaniem „Absolwent” jest jak pudełko czekoladek - ciagle trafiamy na coś ciekawego, czasem gorzkiego, czasem słodkiego, ale mającego nas czegoś nauczyć.

skopiuj url:

Partnerzy