Recenzje

Milioner z (nie)przypadku

Film: "Slumdog"

Autor: Piotr zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

Osiem Oskarów, cztery Złote Globy, pięćdziesiąt jeden innych nagród oraz trzydzieści dziewięć nominacji. Jaka produkcja osiągnęła tak niewiarygodny sukces na arenie międzynarodowej w dziedzinie filmu i telewizji? Pełen efektów specjalnych film akcji, trzymający w napięciu od początku do końca? Nie! Ten niesamowity triumf odniosła ekranizacja bestselerowej książki brytyjskiego reżysera Danny’ego Boyle’a , przedstawiająca realia indyjskiego miasta - Bombaj (Mumbaj), a dokładnie jego części zamieszkiwanej przez najuboższych , żyjących w slumsach. Melodramat pt. „Slumdog. Milioner z ulicy” , w którym główną rolę odgrywa Dev Patel wprowadza nas w świat, którego wielu ludzi XXI w. nie potrafi sobie nawet wyobrazić. Jednocześnie podkreśla najważniejsze cechy charakteru, do których nawiąże później, a które niezbędne są w warunkach tak ciężkich jak przedstawione w owym filmie. Reżyser nawiązuje również do doktryny filozoficznej Starożytności (Antyku) przedstawiając aspekt, jakim jest przeznaczenie w życiu człowieka. Odgrywa ono ogromną rolę u młodego mężczyzny, który nieświadom jest tego faktu.

Jamal K. Malik, osiemnastoletni główny bohater dzieła, bierze udział w teleturnieju ‘Milionerzy’. Niepiśmienny, ze słabym wykształceniem chłopak, staje przed szansą wygrania głównej nagrody wartej dwudziestu milionów rubli. Akcja filmu przebiega dwutorowo tzn. z jednej strony przedstawia retrospekcje, wspomnienia chłopca, z drugiej zaś przemoc i niesprawiedliwość na komendzie policji ,gdzie podejrzewany jest przez prowadzącego quiz o oszustwo, ponieważ bardziej wykształceni ludzie od niego, nie radzą sobie z odpowiedziami. Chłopak zaś zna odpowiedzi na wszystkie pytania zadane w grze. Kojarzą mu się one z sytuacjami z dzieciństwa, tak jakby stawiały go w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie. Życie jego nie było „usłane różami”, jednakże wiele go nauczyło. Od małego chłopca był szczery, uprzejmy i prawdomówny. Jak sam twierdził: „Jak ktoś zadaje mi pytanie, to odpowiadam”. Ponadto dobry i życzliwy ,czego przykładem była sytuacja, gdy zaprosił nieznajomą Latikę do swojego schronienia, aby nie siedziała na deszczu. Gdy jednak później ją stracił , wykazał się wytrwałością, determinacją w dążeniu do celu, jakim było odnalezienie przyjaciółki. Właśnie - przyjaciółki. Zauważalny w produkcji jest bowiem wątek miłosny, który ma ogromny wpływ zarówno na bohatera, jak i na całą fabułę.

Pomimo tych dobrych cech ,ludzie z policji nie ufają młodemu mężczyźnie, twierdząc, że jest to niemożliwe, gdyż jest on tylko osobą roznoszącą herbatę, pochodzącą ze slumsów. Swoim zachowaniem bohater prezentuje mężność, samodzielność, odpowiedzialność za swoje czyny.

Ponadto wtrącony zostaje wątek polityczny, który prezentuje negatywną stronę życia w Bombaju, gdzie dzieci są torturowane, zmuszane do żebractwa i życia w ubóstwie; gdzie szajki niebezpiecznych, uzbrojonych i bezwzględnych ludzi dyktują warunki bytu innym mieszkańcom, wykorzystując ich słabą oraz trudną sytuację życiową.Ukazana w ten sposób akcja filmu powoduje rozładowanie emocji, które zawdzięczamy humorystycznym sytuacjom i tekstom. Pomimo licznej przemocy i niesprawiedliwości film ogląda się dzięki temu przyjemnie, łatwiej można zrozumieć fabułę i okoliczności w jakich został postawiony główny bohater.

Wszystkie ujęcia i sceny zostały połączone ze sobą idealnie. Widać, że twórcom zależało na jak najwierniejszym odtworzeniu rzeczywistości . Aktorzy tacy jak Dev Patel, Irrfan Khan czy Anil Kapoor nie zostali wybrani do tej ekranizacji przypadkowo. Ich osobowości idealnie pasują do odgrywanych przez nich ról, a świetna gra sprawia, że mamy do czynienia z najwyższej klasy profesjonalizmem.

Na uwagę zasługuje również sceneria oraz kostiumy zarówno bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych, jak i epizodycznych (takich jak matka Jamala i Salima) oraz grupowych. Środowisko życia młodzieńca zostało odwzorowane perfekcyjnie. Wszystkie budynki, stragany, rośliny, widoki ”z lotu ptaka” ukazują prawdziwy i niecenzuralny wizerunek miasta. Natomiast wielorakość i autentyczność rekwizytów sprawia ogromne wrażenie podczas oglądania filmu.

Jak wspomniałem na początku kluczową rolę odgrywa przeznaczenie, aspekt, który czyni ten film niezwykłym i wyjątkowym. W ostatnim pytaniu chłopak niespodziewanie nie zna odpowiedzi. Intuicja jednak podpowiada mu właściwą opcję. Zapytany skąd wie, mówi: „Nie wiem, po prostu”. To dzięki losowi osiągnął tak wiele, pomimo niedogodności, strachu, bólu jaki przeżył ,opatrzność czuwa nad nim i kieruje go we właściwą stronę. Mojra jest swoistą kwintesencją ludzkiego istnienia na ziemi.

Na koniec pragnę zwrócić uwagę na fakt, iż jest to druga produkcja tego reżysera o podobnych problemach. Mam tutaj na myśli film pt. „Milionerzy”, w którym dwaj bracia stają się posiadaczami torby z bardzo dużą ilością pieniędzy. Oczywiście fabuła różni się tutaj znacznie, jednak zauważyć można, że twórca dwa razy podszedł do podobnego tematu. Przypadek? Nie sądzę. Uważam, że reżyser chciał przedstawić podobny temat w innej postaci, trochę bardziej dramatycznej i żywiołowej, i właśnie dlatego wybrał książkę Vikas’a Swarup’a.

Ten film jest swoistym wizerunkiem egzystencji człowieka. Ukazuje ból, cierpienie, ale także miłość, radość, szczęście. Jeżeli będziemy postępować według wszelkich norm społecznych i moralnych, zachowywać się tak, jak podpowiada nam sumienie i serce, to los na pewno się do nas uśmiechnie, wcześniej lub później. Dzieło Danny’ego Boyle’a przybliża nam sytuacje występującą codziennie w wielu miastach na świecie.

skopiuj url:

Partnerzy