2018

Mafia emocji

Film: "Układ zamknięty "

Autor: Weronika zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

Niedowierzanie to pierwsze słowo i uczucie, które pojwia się po obejrzeniu rewelacyjnego filmu: "Układ zamknięty". Moglibyśmy spodziewać się, że głównym plusem i sukcesem filmu jest plejada gwiazd, bo mamy przecież wybitnego Janusza Gajosa, który przyciąga przed ekrany. Jednak nawet bez wybitnego Janka z czterech pancernych, historia, którą przedstawili nam twórcy "Czerwonego Czwartku" broni się sama. Przepis na sukces? Skormupowana władza, pieniądze i zrujnowanie życia nie tylko zawodowego, ale też prywatnego. O tym po krótce jest film Bugajskiego, ale to wydarzyło się naprawdę i to szokuje najbardziej, bo chcemy wierzyć, że Polska jest krajem prawa i demkoracji, a dobro obywatela stawia na pierwszym miejscu.

Dawno na ekranach, a zwłaszcza polskich ekrana nie mogliśmy oglądać filmu tak bardzo bolącego w odbiorze, który jest intensywny w emocje, zwłaszcza te złe. Można uważać, że to film polityczny, który znów skupia lewice i prawice w dwóch obozach, a każdy traktuje go inaczej. To mylne stwierdzenie, a rozpatrywanie go w ten sposób jest bardzo krótkowzroczne.Bugajski jednak nie skupia się na wartościowaniu systemu, ale postaw i zachowań konkretnych ludzi. Najważniejsze są emocje i powody, dla których ludzie u władzy chcą pogrążyć tych, którym udało się rozpocząć dobre życie bez oszustw. Tłem staje się to, że władza może zyskać miano mafii, a Polska nie wyszła całkowicie z jarzma PRL-u i nadal tkwią w nas pewne złe przyzwyczajenia. Scenariusz stawia na rozwój bohaterów i widać to w świetnych scenach przesłuchań, spotkaniach w niewieklim gronie przy posiłku, które mógłby wydawać się codziennością i nużyć nas.Film wpływa na widza psychologicznie, owszem są tu sceny brutalne, na których na chwilę przymykamy oczy, ale dzięki skupieniu się na rozmowie, na twarzach bohaterów czy ciszy, która czasem ciąży obraz zyskuje.

"Układ zamknięty" to film ważny i to jest oczywiste, pokazujący złą moralność świata. Nic tu nie zawodzi bo chodzi o to żeby się zaangażować i uważać bo jak głosi hasło na plakacie filmu: „Jutro mogą przyjść po ciebie!”.

skopiuj url:

Partnerzy