2017

Wyprawa w otchłań czasu- także dla dorosłych

Film: "Auta 3"

Autor: Weronika zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

Pojedynek pokoleń: doświadczenia i młodzieńczej świeżości; walkę o marzenia i własną tożsamość, olbrzymią pasję do tego co się robi i świat, którym zawładnął zwyczaj wymiany wszystkiego na lepsze, żeby szybciej osiągnąć wartości materialne. Wszystko to możemy zobaczyć w najnowszej animowanej produkcji Kevina Rehera wytwórni Pixar i Walt Disney Pictures pt. "Auta 3". Można by posłużyć się słowami jednej z bohaterek i rzec, że jest to swego rodzaju "wyprawa w otchłań czasu", powrót do przeszłości.

Autorzy nie porywają się na nieznane wody i wybierają bardziej bezpieczny temat, jakim jest powrót do korzeni. Odnosi się wrażenie, że to powtórka z rozrywki. Niektóre sytuacje są wręcz przerysowane, do złudzenia przypominają sceny z pierwszej części. Na początku wypadek Hudsona "Huragana" Horneta, a teraz Zygzaka McQueena. Historia lubi zataczać koło, ludzki mózg lubi powtórzenia, więc może ta metoda się sprawdza? Choć powtarzające się motywy mogą zawieść niejednego widza, który liczył na coś zupełnie nowego, jedno jest pewne- sprawdzają się. Podkreślają rolę mentorów i znaczenie doświadczenia w dążeniu do celu. Są kontrastem dla wykorzystania gadżetów, aplikacji, najnowszej generacji sprzętu i wiedzy ścisłej, mających zapewnić sukces. Różnice widoczne są także w ucharakteryzowaniu bohaterów. Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z nową generacją- większa aerodynamika, nowoczesne malowanie, designerskie linie, osty kształt, zawziętość w oczach... Stanowi to przeciwwagę dla zaokrąglonych linii, kolorów i zróżnicowania starszego pokolenia.

Mamy kilka zwrotów akcji. Bohaterowi buduje się kolejne przeszkody, dzięki czemu widz się nie nudzi.Zdarcie naklejek w blasku księżyca to symboliczny moment, gdy Zygzak odzyskuje swoją tożsamość i zrywa zależność od Sterlinga. Scena na plaży, ostatni trening z Cruz i moment w którym Sterling wypomina Cruz, że jest tylko trenerką , a nie zawodniczką, maja olbrzymie znaczenie w filmie. Są bodźcem dla McQueena, dzięki któremu uświadamia sobie, czym tak naprawdę powinien się zająć i w czym odnajdzie spełnienie. W wyścigach czy...

Odpowiednio dobrane głosy do ról dubbingowych to połowa sukcesu. W tej części Marian Opania, a nie tak jak w poprzedniej Witold Pyrkosz, podkłada głos Złomka. Jako że jest to jeden z bardziej znanych i lubianych bohaterów, zmiana ta staje się zauważalna. Początkowe zawiedzenie i niepokój o ostateczny efekt szybko ustępuje satysfakcji, ponieważ Opania doskonale zastępuje poprzednika i nie pozbawia przyjaciela Zygzaka dotychczasowego charakteru, który opiera się na prostocie, krzcie szaleńczości i zabawnych powiedzonkach.

W filmie zostają wypowiedziane bardzo mądre zdania takie jak: "To nic złego przegrać, źle jest nie próbować wygrać .", "Zmiany to istota życia.", "To ja zdecyduję czy mam już dość.","Zdziwiłbyś się ile można ugryźć, nie kombinując za dużo.", "Kiedyś nikomu nie zależało na czasie, tylko na tym, żeby go miło przejechać.", "Życie jest za krótkie, żeby łatwo się poddawać.", które zmuszają do refleksji.

Twórcy podkreślają, jak wiele możemy zrobić, mając wiarę i oddanych przyjaciół, którzy są gotowi nas wspierać, jak tylko potrafią, w każdej sytuacji. Fabuła nie stała się dramatem, lecz opowieścią o spełnianiu marzeń pomimo trudności, odnajdywaniu własnego przeznaczenia i dawaniu siebie innym. Film ten udowadnia, że bajki są nie tylko dla dzieci, a dorośli mogą wyciągnąć z nich nawet więcej niż młodzi widzowie.

skopiuj url:

Partnerzy