2017

,,Spotlight'' - prawda ujrzała światło dzienne.

Film: "Spotlight"

Autor: Julia zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

W 2001 roku dziennikarze ,,The Boston Globe’’ należący do ,,Spotlight’’, czyli najstarszego dziennikarskiego zespołu śledczego w Stanach Zjednoczonych, zajęli się sprawą tuszowania licznych przypadków księży, którzy wykorzystywali seksualnie dzieci na przestrzeni kilkunastu lat. Prowadząc śledztwo, odkryli system, jaki objął Kościół Rzymskokatolicki, by ukryć ten fakt. Decydując się na analizę całej sprawy, nie wiedzieli, jak szokująca może okazać się prawda. Tom McCarthy postanowił przenieść tę historię na ekran, tworząc nominowany do wielu nagród filmowych kryminalny dramat biograficzny.

Produkcja McCarthy’ego przybliża proces powstawania artykułu opisującego skalę haniebnego procederu, jakim jest molestowanie dzieci przez księży. Jak się okazuje, kilka przypadków zostało wcześniej nagłośnionych, jednak to był to tylko czubek lodowy, bowiem skala zjawiska wprawia w osłupienie. Widz razem z członkami ,,Spotlight’’ stopniowo zagłębia się w świat pełen hipokryzji i obłudy, spostrzegając w tym politykę zamiatania pod dywan niewygodnych faktów.

Oglądaniu filmu towarzyszy wielka koncentracja i skupienie, mimo iż jest to opowieść o żmudnej pracy dziennikarza, który znaczną część czasu spędza w bibliotekach lub zbiera wstrząsające informacje od ofiar, które do końca życia nie potrafią pozbyć się myśli o traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa. Choć w ,,Spotlight’’ nie dostrzeżemy głębszych portretów psychologicznych bostońskich dziennikarzy, kolorytu postaciom nadali wybitni aktorzy, tacy jak Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery czy Stanley Tucci.

,,Spotlight’’ wywołał skandal, nie dlatego, że przekazuje widzom nieautentyczny ogląd, bo historia jest przedstawiona zgodnie z udowodnionymi wydarzeniami, a dlatego, że porusza kontrowersyjny temat oraz ukazuje bulwersujące ignorowanie poważnych problemów współczesnego świata. Pomimo iż akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przeszłości, ,,Spotlight’’ ogląda się niczym opowieść z bardzo zamierzchłych czasów. Dzieje się tak ze względu na świetną scenografię oraz kostiumy, ale przede wszystkim za sprawą postrzegania i przedstawiania na ekranie zawodu dziennikarza. Redaktorzy prezentują fach dziennikarstwa jako poważną i odpowiedzialną pracę, w której zdobywanie informacji i umiejętne ich przekazanie często trwa kilka miesięcy lub ciągnie się latami.

„Spotlight’’ to film ukazujący wspaniałe aktorstwo oraz temat poruszający i niezwykle trudny. Pełni rolę misji społecznej, polegającej na uświadomieniu ludzkości, by nie ignorowała problemów dzisiejszego świata. Poza walką o ujawnienie prawdy McCarthy pokazuje piękno dziennikarstwa, które obecnie jest zdominowane przez powierzchowne artykuły i pochopne wnioski umieszczane w Internecie.

skopiuj url:

Partnerzy