2017

Dunkirk

Film: "Dunkierka (2017)"

Autor: Łukasz zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

    Dunkierka to film wojenny, a konkretnie o ewakuacji morskiej wojsk brytyjskich i francuskich, oblężonych przez armię niemiecką w czasie II Wojny Światowej. Alianci ponieśli niesamowite straty w ludziach jak i sprzęcie, jednak sporą ilość osób udało się uratować, dzięki flocie statków, które wspomagały brytyjską marynarkę wojenną. 

    Historię, którą bierze na temat Christopher Nolan, jest w pewnych momentach bezwzględna, brutalna, ale pełna godna poścwięcenia i bohaterstwa. Scenariusz, który napisał również on, jest postawiony na prostotę. Nie widać w nim scen, które mogłyby zaszkodzić tak dobremu filmu. Brytyjczyk zastosował w interesujący sposób trzy typy wątków, które każde z nich ma różny przedział czasowy. Połączenie tych scen, narracji staje się nie lada wyzwaniem, lecz końcówka ekranizacji spina obraz w jedną, logiczną całość. Opowieść prowadzona jest w sposób ograniczony, z pola widzenia widza. "Dunkierka" skupiona jest na konkretnych postaciach, lecz bez pokazania szerszej perspektywy. Sceny nie oddają skali wydarzeń, jaką mogłoby się wydawać. Brak odczuwania przez widza licznych strat, rozmachu wydarzeń czy zagrożeń ze strony wojsk niemieckich. 

    W "Dunkierce" Christopher Nolan pozostawia nam wiele do myślenia. Muzyka jaką serwuje nam Hans Zimmer stawia człowieka w napięciu do samego końca. Bohaterstwo Brytyjczyków zostało ukazane w sposób właściwy. Patriotyzm i niezłomność ducha wraz z wojennym "aparatem". W filmie widziane jest też przesłanie polityczne Nolana. Dzięki niemu znajdziemy się w samym centrum zdarzeń z maja 1940 roku. Bez efektów specjalnych opowiada historię, której nie da się zapomnieć. Fionn Whitehead jako filmowy Tonny, debiutant w roli żolnierza, nieznany do tej pory, było zatrudnieniem go strzałem w dziesiątkę. Debiut Harry Styles'a w roli aktora, Tom Hardy w roli pilota, Ciillian Murphy jako żołnierz to postacie, o których w mgnieniu oka, długo o nich niezapomnimy.

    Nie jest to produkcja pozbawiona wad. ale wiedzmy, że filmy wojenne są przekazaniem na ekran historii, która nie raz uratowała ludzkie życie, tak jak pod Dunkierką. 

skopiuj url:

Partnerzy