Aktualności

05.03.2021

Oto laureat konkursu Skrytykuj!

Decyzją komisji konkursowej do Jury Młodzieżowego 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej dołączy Jan Cygan. Gratulujemy!

Spośród wszystkich prac zgłoszonych na konkurs Skrytykuj! komisja konkursowa w składzie: Diana DąbrowskaPatrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński, najwyżej oceniła tekst Jana Cygana, autora recenzji filmu „Kłamstewko” w reżyserii Lulu Wang, Janek zasiądzie w Jury Młodzieżowym 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Oto uzasadnienie werdyktu: Za umiejętność przekonującego rozpisania palety swoich uczuć i refleksji wywołanych przez film, osadzenie swoich autorskich spostrzeżeń w szerszym kontekście kulturowym i społecznym. W recenzji Kłamstewka Lulu Wang jury docenia zarówno sprawność warsztatową autora jak i trafność zaprezentowanej przez niego interpretacji.

Jan Cygan – uczeń klasy biologiczno-chemicznej w III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, w przyszłości biofizyk. W wolnych chwilach śpiewa, gra na instrumentach i nadrabia zaległości filmowe. Najchętniej ogląda dramaty, thrillery i animacje. Podziwia prace Kubricka i Tarantino, ale jego ulubionym reżyserem jest Wes Anderson. Film najbliższy jego sercu to „W głowie się nie mieści”, ale często powraca także do produkcji takich jak „La la land” czy „Memento”. Nie przepada za polskimi komediami romantycznymi ostatnich lat, choć zdarzają się nieliczne wyjątki. Nagrodzoną recenzję filmu „Kłamstewko” w reżyserii Lulu Wang przeczytacie TUTAJ.

Organizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Partner: Tarnowskie Centrum Kultury

Więcej o festiwalu:
https://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl/

 

01.02.2021

Skrytykuj! Dołącz do Jury Młodzieżowego Tarnowskiej Nagrody

Weź udział w konkursie Skrytykuj! i zasiądź w Jury Młodzieżowym Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Czas mija 28 lutego!

Rusza kolejna edycja konkursu Skrytykuj! na recenzję, wideorecenzję lub podcast dotyczący wybranego filmu. Laureat zasiądzie w Jury Młodzieżowym 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej - festiwalu wybranych polskich filmów pełnometrażowych oraz weźmie udział w cyklu wirtualnych warsztatów „MovieMy o filmie”, prowadzonych przez profesjonalistów.

Lubisz oglądać filmy i bez końca o nich dyskutować? Tęsknisz za powrotem na salę kinową? Chcesz spotkać ludzi kina? Jeżeli tak, to konkurs „Skrytykuj!” jest inicjatywą właśnie dla Ciebie! Aby dołączyć do Jury Młodzieżowego, napisz recenzję, stwórz wideorecenzję lub nagraj podcast dotyczący wybranego filmu. Autorskie prace można publikować na stronie www.skrytykuj.pl od 1 do 28 lutego 2021 roku (włącznie). Wyniki konkursu ogłosimy 5 marca. Do udziału w konkursie zachęcają m.in. Joanna Kulig, Monika Broda i Arkadiusz Jakubik!

x7d7asau1_g


Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku 16-21 lat. 35. Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych planowany jest w terminie 5-12 czerwca 2021 roku w formule stacjonarnej. Organizator Festiwalu zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie. Udział w festiwalu zostanie poprzedzony uczestnictwem w cyklu wirtualnych spotkań MovieMy o kinie, prowadzonych przez profesjonalistów, które poświęcone będą m. in. porównaniu klasycznych form krytyki filmowej z możliwościami jakie oferują nowe technologie czy sztuce tworzenia plakatu.

Koniecznie uważnie przeczytaj regulamin!W ubiegłym roku Jury Młodzieżowe 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, z Adamem Krośnickim-Midoniem, laureatem Konkursu Skrytykuj! w składzie, nagrodziło film „Wszystko dla mojej matki” w reż. Małgorzaty Imielskiej.Informacji o konkursie udziela:
Tytus Ciski
tytus.ciski@fina.gov.pl
t. 22 182 47 62/ m. +48 695 363 996

 

10.11.2020

To oni zasiądą w Jury Młodych 45. FPFF!

Jury Młodych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych utworzą Matylda Elson, Mateusz Jeleń oraz Paweł Borek. Gratulujemy!

Spośród niemal 70 prac zgłoszonych do konkursu Skrytykuj!, organizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, komisja konkursowa w składzie: Diana Dąbrowska, Patrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński, najwyżej oceniła recenzje: Matyldy Elson, autorki recenzji dramatu „Sole”, reż. Carlo Sironi, Mateusza Jelenia, który zrecenzował „Jesienną Sonatę”, reż. Ingmar Bergman oraz Pawła Borka – autora tekstu dotyczącego filmu „Może pora z tym skończyć”, reż. Charlie Kaufman.

Troje Młodych Jurorów przyzna statuetkę twórcy wybranego filmu Konkursu Głównego
45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbędzie się w terminie 8–12 grudnia w formule online. Więcej o festiwalu: www.festiwalgdynia.pl.

Uzasadnienie werdyktu Komisji Konkursowej

W recenzji włosko-polskiego dramatu „Sole” z zaangażowaniem śledzimy refleksję autora/autorki - z łatwością możemy odnieść się do opisanych postaci i ich dylematów, które zdecydowanie do łatwych nie należą. Niezwykle sprawnie napisany tekst czyta się z niekłamaną przyjemnością, a jej autor/autorka w pełni zasługuje na to, aby zostać nagrodzonym w ramach aktualnej edycji konkursu Skrytykuj.” Nagrodzoną recenzję filmu „Sole” autorstwa Matyldy przeczytacie TUTAJ.

Za odważny wybór mniej znanego filmu Ingmara Bergmana i zmierzenie się z dorobkiem mistrza na własnych zasadach; za przemyślaną, poszukującą prozę krytyczną, w której jest miejsce i na celne opisy reżyserskiego stylu oraz aktorstwa, i na frapujące nawiązania do historii kina. Recenzja „Jesiennej sonaty" wskazuje na dojrzałą osobowość krytycznofilmową, która imponuje wyczuciem filmowej materii i autorską refleksją." Nagrodzoną recenzję filmu „Jesienna Sonata” autorstwa Mateusza przeczytacie TUTAJ.

Za styl oddziałujący na wyobraźnię, a jednocześnie precyzyjnie opisujący filmowy warsztat, który autor rozkłada na części pierwsze i wskazuje na jego działanie w obrębie znaczeń. Recenzja „Może pora z tym skończyć” to świadectwo uważnej lektury i umiejętności kontekstowej analizy tam, gdzie jest ona potrzebna, a całość napisana jest z gracją, bez zbędnego językowego popisu." Nagrodzoną recenzję filmu „Może pora z tym skończyć” autorstwa Pawła przeczytacie TUTAJ.

Poznajcie lepiej laureatów konkursu Skrytykuj!

Matylda Elson - uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie. Recenzentka teatralna i filmowa na wortalu Dziennik Teatralny. W przyszłości wolałaby porzucić pisanie o filmach na rzecz ich tworzenia. Do jej ulubionych twórców należą Yorgos Lanthimos, Paolo Sorrentino i Witold Leszczyński. Interesuje się również designem, fotografią i reportażem. Zakochana w Stasiuku, Ciechowskim i Herbie Rittsu. Finalistka IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.


Paweł Borek – uczeń 2 klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Członek grupy artystycznej Safo, miłośnik recytacji, teatru i żywego słowa. Fan muzyki alternatywnej i symetrii kadrów Wesa Andersona. Co roku narzeka na wyniki Oscarów i powraca do filmów Damiena Chazelle. Lubi surrealizm w sztuce, kuchnię włoską i głębokie spojrzenia Adama Drivera.

Mateusz Jeleń – uczeń 2 klasy XVII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Józefa Tischnera w Poznaniu. Interesuje się historią ruchów socjalistycznych, muzyką rockową, punkową, ekstremalną i oczywiście filmem. Ceni sobie slow cinema oraz kino surrealistyczne. Najbliższa jest mu twórczość Lyncha, Bergmana, Bressona oraz Sokurowa.

 

 

05.10.2020

Skrytykuj! i zamelduj się na 45. FPFF

Weź udział w konkursie Skrytykuj! i zasiądź w Jury Młodych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Czekamy do 2 listopada. Festiwal odbędzie się w terminie 8–12.12.2020 r.

Jesteś nastolatkiem i interesujesz się kinem? Zatęskniłeś za oglądaniem najnowszych polskich filmów w kinie, chcesz o nich dyskutować i nagrodzić najciekawszą produkcję? Koniecznie weź udział w konkursie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i pojedź na najważniejszy polski festiwal filmowy! Na Twoją pracę czekamy do 2 listopada.  

Jury Młodych

Podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jury Młodych oceni filmy z Konkursu Głównego, spotka przedstawicieli branży filmowej i weźmie udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Tydzień przepełniony filmowymi wrażeniami zwieńczy wręczenie statuetki Skrytykuj.pl autorowi wybranego filmu podczas tzw. „Młodej Gali”. Organizator konkursu zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas festiwalu, a także zwrot kosztów przejazdu. UWAGA! Jury Młodych weźmie udział w Festiwalu w formule stacjonarnej!

Zgłoszenia

Aby zostać jurorem, należy napisać recenzję, stworzyć wideorecenzję lub UWAGA! Nowość! nagrać podcast dotyczący wybranego filmu i opublikować swoją pracę konkursową stronie www.skrytykuj.pl do 2 listopada 2020 r. (włącznie). Do grona Jury Młodych zaprosimy autorów trzech prac konkursowych, które zostaną najwyżej ocenione. Wyniki Konkursu ukażą się 10 listopada. Uczestnikiem Konkursu może być osoba w wieku 15–19 lat. Koniecznie uważnie przeczytaj Regulamin!

Prace oceni komisja konkursowa w składzie: Diana Dąbrowska, Patrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński, reprezentująca trzy ośrodki akademickie, odpowiednio: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Warszawski, której członkowie byli wielokrotnie nagradzani za swoje teksty krytycznofilmowe, m. in. w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 8-12 grudnia 2020 r. Więcej o samym festiwalu pod adresem: www.festiwalgdynia.pl.


Organizatorami konkursu są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Informacji o konkursie udziela:
Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
tel. + 48 695 363 996

 

08.09.2020

Młody krytyku!

Mówisz i piszesz o filmach? Nie możesz się doczekać kolejnej edycji konkursu Skrytykuj!? Weź udział w konkursach Festiwalu Kamera Akcja.

Trwa nabór zgłoszeń do konkursów: Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, które co roku towarzyszą Festiwalowi Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. To szansa na zaistnienie w roli krytyka filmowego, a także możliwość zdobycia nagród i karnetów festiwalowych. Patronem konkursów jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Warsztat pisarski, kreatywne podejście, twórcza odwaga i ciekawa perspektywa patrzenia na film – to umiejętności, które pozwolą na wyróżnienie się w konkursowych potyczkach. Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, odbywające się w ramach Festiwalu Kamera Akcja,  to konkursy skierowane są głównie do początkujących krytyczek i krytyków.

Krytyk Pisze to jedyny konkurs pisarski, w którym uczestnicy oceniani są przez dwa składy jurorskie – Jury Twórców i Jury Krytyków, co przekłada się na podwójną szansę na wygraną. Laureaci Konkursu Krytyk Pisze w ramach wygranej mają m.in. okazję współpracować z najlepszymi magazynami branżowymi – KINO czy Film&TV Kamera, które wspierają rozwój talentów pisarskich. W gronie zwycięzców konkursu znajdują się m.in. krytyczki filmowe i edukatorki Patrycja Mucha oraz Diana Dąbrowska, związane z Filmoteką Szkolną i projektem Skrytykuj! Laureatem konkursu został również Łukasz Kiełpiński – laureat konkursu Skrytykuj! i członek Jury Młodych Festiwalu Ale Kino!

Udział w Konkursie jest otwarty dla wszystkich chętnych do 26. roku życia, którzy prześlą swoją pracę o dowolnej formie (np. analiza, recenzja, esej), o objętości 7–10 tys. znaków, do 20 września.

W Konkursie Krytyk Mówi wyróżniani są najlepsi twórcy, którzy zaistnieli w ostatnim czasie w sieci, dzięki prowadzeniu vloga, podcastu czy zrealizowania wideoeseju o tematyce filmowej. W tej rywalizacji to społeczność festiwalowa typuje kandydatów do głównej nagrody. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie FKA do 30 września. Jury konkursowe ogłosi zwycięzcę na uroczystym otwarciu 15 października 2020. Jedną z laureatek konkursu jest między innymi Dagmara Cioska, laureatka konkursu Skrytykuj! i finalistka Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Wśród osób, które prześlą propozycje swoich faworytów do Konkursu Krytyk Mówi, rozlosowane zostaną karnety festiwalowe, umożliwiające udział online w tegorocznej edycji FKA. Zachęcamy do udziału!

Więcej informacji o konkursach na stronie Festiwalu:
kameraakcja.com.pl/konkursy-2020/ 

 

10.08.2020

„Na wyrywki” - wideoeseje o polskim kinie pod patronatem Skrytykuj.pl

Projekt „Na wyrywki” to cykl wideoesejów o polskim kinie, autorstwa edukatorki Skrytykuj.pl, Patrycji Muchy.

Znać „na wyrywki” znaczy: znać od podszewki, znać totalnie, błyskawicznie odpowiadać na pytania będąc wybudzonym ze snu o trzeciej nad ranem. Z drugiej strony: „wyrywać” to brać część z całości, zapisywać w pamięci fragment. Te dwa znaczenia łączą się w projekcie poświęconym meandrom polskiego kina — tematom mało dyskutowanym, a szalenie interesującym.

Projekt „Na wyrywki” to cykl wideoesejów o polskim kinie, w których zawierać się będzie nowe, nieortodoksyjne spojrzenie na rodzimą produkcję filmową: takie, które dostrzeże, co jawi się na drugim planie, zauważy to, co umyka dominującej narracji, zorientowanej wyłącznie na historii. Eseje o jedzeniu, modzie czy mieście będą jednocześnie opowieścią o Polsce, jaką znamy z kina — Polsce w chłodnym obiektywie lat 70. i w ciepłych barwach lat 60., Polsce ze słabością do tradycyjnego jedzenia i meblościanek, Polsce marzącej o Zachodzie i nostalgizującej wieś. Całość będzie nie tylko historią wielkich reżyserów i nakręconych przez nich arcydzieł, ale przede wszystkim historią filmowych kuriozów i zapomnianych (a czasem wypartych) obrazów. Eseje będą zaś raczej zadawać pytania, niż na nie odpowiadać.

Wideoesejom na blogu towarzyszyć będą artykuły poszerzające kontekst jego odbioru o przyjętą perspektywę (otwierając jednocześnie inne pola interpretacji), a także propozycje lektur, które wskażą drogę do kolejnych krytycznych eksploracji. Edukatorzy, nauczyciele i akademicy znajdą też na stronie projektu scenariusze zajęć, w których wideoesej stanowi punkt wyjścia: poprzez zadanie uczniom i studentom odpowiednich pytań esej otworzy możliwość krytycznego podejścia do obrazów (i) historii.

Skrytykuj.pl objął projekt patronatem.


Strona projektu: www.kinonawyrywki.wordpress.com

FB projektu: https://www.facebook.com/nawyrywki/

 
Strona: przejdź

Partnerzy