Aktualności

17.07.2014

13 filmów w Konkursie Głównym 39. FFG. Te filmy oceni Jury Młodzieżowe!

Filmy powalczą o Wielką Nagrodę Złotych Lwów, a także o Nagrodę Jury Młodzieżowego, w którym zasiądą m.in. laureaci trwającej obecnie edycji konkursu Skrytykuj!

Konkurs Główny

Komitet Organizacyjny 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, na podstawie propozycji Zespołu Selekcyjnego oraz Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, zadecydował o przyjęciu do Konkursu Głównego następujących tytułów:
"Bogowie", reż. Łukasz Palkowski
"Kebab i Horoskop", reż. Grzegorz Jaroszuk
"Fotograf", reż. Waldemar Krzystek
"Hardkor disko", reż. Krzysztof Skonieczny
"Jack Strong", reż. Władysław Pasikowski
"Jeziorak", reż. Michał Otłowski
"Miasto' 44", reż. Jan Komasa
"Obietnica", reż. Anna Kazejak
"Obywatel", reż. Jerzy Stuhr
"Pod Mocnym Aniołem", reż. Wojciech Smarzowski
"Onirica - Psie Pole", reż. Lech Majewski
"Sąsiady", reż. Grzegorz Królikiewicz
"Zbliżenia", reż. Magdalena Piekorz

Nowa sekcja - "Inne spojrzenie"
Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, powołał w tym roku nową sekcję, przeznaczoną dla filmów z pogranicza gatunków, eksperymentalnych i poszukujących. W związku z tym, Festiwal rezygnuje w 2014 roku z sekcji Panorama.
 
Lista filmów zakwalifikowanych do sekcji "Inne spojrzenie":
"Arbiter uwagi", reż. Jakub Polakowski
"Heavy Mental", reż. Sebastian Buttny
"Małe stłuczki", reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb
"Polskie gówno", reż. Grzegorz Jankowski

Festiwal odbędzie się w dniach 15-20 września 2014.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.festiwalgdynia.pl.
 
Na podstawie informacji prasowej

 

08.07.2014

Coś się zadziało!

Ostatnią edycję konkursu Skrytykuj wygrali Artur, Agnieszka i Sylwia, którzy w nagrodę zasiedli w jury młodzieżowym Festiwalu Off Plus Camera. Z młodymi jurorami wywiad przeprowadziła Aleksandra Różdżyńska.

Aleksandra Różdżyńska: Jesteście najmłodszymi jurorami Off Camery. Jak do tego doszło?

Agnieszka Klara Zdziech: Wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej na stronie Skrytykuj.pl. Trzeba było napisać lub nagrać recenzję dowolnego filmu. Nagrodą było zasiadanie w Jury młodzieżowym.

Jakie filmy ocenialiście?

Agnieszka Klara Zdziech: Ja oceniłam w wideorecenzji „12 gniewnych ludzi”.

Sylwia Zazulak: Ja napisałam o „Sierpniu w hrabstwie Osage”.

Artur Kawala: Ja napisałem o „Harmoniach Werckmeistera”.

Traktujecie to wszystko jako przygodę, czy chcielibyście być krytykami filmowymi?

Artur Kawala: Ja na początku podchodziłem do tego jak do przygody. Uznałem, że coś pozytywnego, co mi się przytrafiło. Cieszyłem się, że spędzę tu w Krakowie fajny czas. Ale przyznam, że teraz trochę mi się namieszało  i będę się poważnie zastanawiać nad przyszłością. Plany mogą się zmienić, w tym momencie niczego nie jestem pewien.

Czyli coś się zadziało.

Agnieszka Klara Zdziech: Tak. Myślę, ze wygrana w konkursie zmieniła nasze nastawienie i zaczynamy o tym myśleć bardziej poważnie.

Artur Kawala: Wygrana i sam pobyt na Off-ie.

Sylwia Zazulak: Ja myślałam, żeby być krytykiem, ale obawiam się, że w pewnym momencie nie będzie po prostu o czym pisać. A z czegoś przecież trzeba płacić rachunki. Więc dalej się zastanawiam.

Krytycy rzeczywiście mówią czasem, że to wcale nie taka prosta praca, jak się wydaje. Bo też nie można się za bardzo kolegować z filmowcami, niezręcznie potem napisać złą recenzję ich filmu.

Agnieszka Klara Zdziech: Z jednej strony jest to prawda, nie można się spoufalać. Ale z drugiej, jeśli krytyka oparta jest na uczciwych argumentach… Ja mogłabym się kolegować z filmowcami.

Sylwia Zazulak: Reżyser, jeśli chce być profesjonalistą, musi liczyć się z tym, że będą go krytykować.

Nie balibyście się napisania złej recenzji filmu osoby, z którą spędziliście trochę czasu, bawiliście się?

Artur Kawala: Ciężkie pytanie. Ale myślę, że warto oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Jeśli byłaby to konstruktywna krytyka, a jej obiektem byłby mój kolega, to myślę, że by zrozumiał. Ale mimo wszystko, byłoby to ciężkie.

Jak wygląda dzień jurora?

Agnieszka Klara Zdziech: Wstaje się bardzo wcześnie rano. O godzinie 10 jedziemy do centrum festiwalowego i odbieramy bilety na następny dzień. O 11 jest pierwszy film. I tak do późna: film, film i film. Oglądamy 4-5 filmów dziennie i musimy je oceniać. W przerwach pijemy kawę i przegryzamy obwarzanki, żeby głód nie przeszkodził nam w odbiorze.

Brzmi, jakby było to dość męczące.

Artur Kawala: Dla mnie nie. Mimo, że przez pierwsze dwa dni zaliczałem po pięć filmów pod rząd, co mi się wcześniej w  życiu nie zdarzyło. Wiele zależy od nastawienia psychicznego: trzeba wiedzieć, że  idzie się oglądać filmy i także je odbierać, oceniać. Bo na co dzień nie wszystkie przecież oceniamy i nie ze wszystkich piszemy recenzje. Takie jurorowania to fajne przeżycie. Jeżeli lubi się filmy i kino, to jest to dobra zabawa. Tak można do tego podejść.

Agnieszka Klara Zdziech: Moim zdaniem to jest męczące, ale przyjemnie męczące. Nie robimy tego na siłę. Choć przyznam, że na jednym filmie jedno z nas zasnęło. Nie powiem kto. Ale nie miało to wpływu na nasz późniejszy werdykt.

Sylwia Zazulak: Ja mam podobnie. Wieczorem jeszcze miałam siłę na zabawę i czas dla siebie.

Artur Kawala: Przy okazji festiwalu dowiedzieliśmy się, że mimo, iż na zewnątrz to wszystko wygląda  bardzo poważnie, a od środka jest inaczej. Ludzie potrafią się bawić, szczególnie wieczorami. Można zresetować się idąc na koncert, imprezę albo bankiet. No i nie powiemy, że to nam się nie podoba.

Agnieszka Klara Zdziech: Sam kontakt na co dzień z kinem niezależnym, alternatywnym, był bardzo przyjemny. To naprawdę fajna przygoda. Mimo, że niektóre filmy wymagały poświecenia większej uwagi.

No właśnie. Czy dyskusja nad werdyktem była burzliwa?

Agnieszka Klara Zdziech: Bardzo. Trudno dojść do porozumienia, kiedy nasze wybory są tak rozbieżne. Każdy miał swój typ, którego bronił. Ale na koniec wybraliśmy na szczęście jeden film i wszyscy zgadzamy się z tą decyzją.

Artur Kawala: Obrady trwały prawie dwie godziny. To była burza mózgów. Część argumentowała, część odpierała argumenty. Cały czas się to zmieniało. Nie sądziłem, że będzie aż tak ostro. Mogło dość do rękoczynów. Dlatego na obrady radzę wybierać bezpieczne i przede wszystkim publiczne miejsca.

Agnieszka Klara Zdziech: Niełatwo podjąć decyzję także dlatego, że tematyka konkursowych filmów jest tak różna. Ciężko było stosować podobne kryteria ich oceny i porównywać.

Artur Kawala: na początku, po zaliczeniu kilku seansów, byliśmy przekonani, że całe Wytyczanie drogi, czyli konkurs główny, będzie się opierał na tematyce queerowej i genderowej. Bo o tym opowiadały wszystkie te filmy. I wiadomo, że to też pokazuje się na festiwalach, na przykład w Cannes. Pod koniec drugiego dnia poczuliśmy lekkie zmęczenie materiału. Potem na szczęście w filmach pojawiły się nowe tematy. Bardzo się cieszymy, że była taka różnorodność. Ale to też utrudniło, bo musieliśmy spojrzeć szerzej na tych 13 filmów. Zastanawiamy się, czy coś by zmieniło, gdyby kolejność oglądania filmów była inna.

No właśnie, jak w ogóle oceniacie poziom filmów w konkursie?

Sylwia Zazulak: Ciężko było wybrać, właśnie dlatego, że wszystkie były dobre. A było dużo filmów debiutantów. Jesteśmy mile zaskoczeni ich wysokim poziomem. W niektórych produkcjach nie było widać, że zostały zrobione za naprawdę niewielkie fundusze.

Artur Kawala: Bo na początku mieliśmy wyobrażenie o filmie niezależnym jako o niszowym, a więc z niedociągnięciami wynikającymi z małego budżetu i tak dalej. Ale okazuje się, że te filmy nie różnią się technicznie od tego, co oglądamy na co dzień w kinach. To też nas pozytywnie zaskoczyło.

A co myślicie o polskim kinie?

Sylwia Zazulak: Pokazuje dużo alkoholu, często pojawiają się w nim sceny pijaństwa. A poza tym, wydaje mi się, że z naszą poważną tematyką mamy małe przełożenie na rynek amerykański, gdzie większość osób chodzi do kina na komedie romantyczne lub filmy ze znanymi aktorami. Cały świat jest nastawiony na to, żeby robić różnorodne filmy, a u nas robi się w większości poważne rzeczy.

Artur Kawala: Kiedy film taki jest, widzowie z zagranicy mogą nie zrozumieć kontekstu w jakim powstawał. Tak jest z najnowszym filmem Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem”. Pokazuje tylko nasze realia. Dlatego tez niektóre filmy są ograniczone tylko do polskiego rynku. Ale na przykład „Ida” była jednym z najlepszych filmów na festiwalu. Ważna jest też promocja filmu. Najlepszym przykładem jest „Drogówka”, na którą poszło tylu widzów. Może dlatego, że była promowane jako komedia. Ale i tak myślę, że dzięki takim filmom ludzie przekonają się do polskiego kina.

Sylwia Zazulak: Jeśli zwykły widz wziąłby udział w festiwalu polskich filmów, na pewno znalazłby wiele fajnych produkcji dla siebie. Ale ludzie nie zawsze wiedzą o tych festiwalach, nie mają na nie czasu. Ja mam znajomych, którzy chodzą na polskie filmy, i to i w multipleksach i kinach studyjnych. Wybierają  właśnie takie rzeczy, jak „Pod Mocnym Aniołem” albo filmy z ulubionymi aktorami.

Maciej ulubione gatunki filmowe?

Agnieszka Klara Zdziech: Ja lubię połączenie dramatu i fantasy. Nie przepadam za komediami, chyba, że tylko dla zabawy, jak „Kac Vegas”, które ogląda się dla rozrywki i zabicia nudy.

Sylwia Zazulak: Ja bym wybrała horrory i takie bardzo pojechane kino, w kierunku Tarantino. Ale oglądam wszystko, staram się nie ograniczać tylko do jednego gatunku, żeby mieć pełen ogląd. I bardzo lubię filmy animowane. Ich polski dubbing jest świetny!

Artur Kawala: Do tego stopnia, że niektóre animacje ogląda się lepiej z dubbingiem, niż w wersji oryginalnej. Ale gdybym ja miał wybrać jeden gatunek, to byłby to dramat, bo jest chyba najbardziej pojemny. Można go wymieszkać praktycznie z każdym innym, kombinować. Daje też szerokie pole do popisu, w jego ramy można ująć bardzo wiele tematów. Oprócz dramatów, lubię też Tarantino i inne  filmy, które zaskakują.

Czy teraz po doświadczeniu z jurorowaniem, będziecie jeździć na inne festiwale?

Agnieszka Klara Zdziech: Jak najbardziej. Chciałabym pojechać na festiwal w Gdyni, może pojedziemy też do Warszawy.

Artur Kawala: Dzięki Agacie Sotomskiej, która jest opiekunką naszego jury i bardzo nam pomaga, być może uda się jeszcze pojechać na kilka tego typu imprez.

Rozmawiała Aleksandra Różdżyńska

 

20.06.2014

Zostań jurorem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Skrytykuj i zasiądź w fotelu jurorskim podczas święta polskiego kina! Masz czas do 10 sierpnia.

Masz 15-19 lat? Weź udział w naszym konkursie!

Skrytykuj - stwórz filmową recenzję i wyślij ją do nas.
Możesz napisać tekst, albo nagrać swoją wypowiedź wideo.

Jeśli Twój komentarz okaże się najlepszy, to zasiądziesz w Jury Młodzieżowym podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbędzie się już we wrześniu.

Co tydzień na autorów najciekawszych recenzji i wideorecenzji czekają również książki i filmy DVD.

Szukasz inspiracji? Obejrzyj komentarze Ambasadorów akcji - m.in. Moniki Brodki, Arka Jakubika, które znajdziesz w zakładce Zza kulis. Sprawdź też recenzje laureatów ostatniej edycji konkursu.

 

26.04.2014

Licealiści ocenią twórców kina niezależnego!

Artur Kawala, Sylwia Zazulak oraz Agnieszka Zdziech zasiądą w młodzieżowym jury podczas 7. Off Plus Camera. Ich recenzje i wideorecenzje zwyciężyły w konkursie kampanii „Skrytykuj.pl”

Młodzi krytycy w akcji!

Wyjazd na festiwal do Krakowa licealiści wywalczyli swoimi autorskimi recenzjami. Sylwia Zazulak w bezpretensjonalny sposób skomentowała współczesną amerykańską produkcję „Sierpień w Hrabstwie Osage“ w reżyserii Johna Wellsa. Wideorecenzja Agnieszki Zdziech dotyczyła „Dwunastu gniewnych ludzi“ Sidney’a Lumeta, produkcji, którą zaliczyć można do światowej klasyki filmowej. Artur Kawala przedmiotem swojej pracy uczynił z kolei „Harmonie Werckmeistera” Béla Tarra, twórcy uważanego za przedstawiciela europejskiego kina autorskiego.  


Młodzieżowe jury na Off Plus Camera

Artur Kawala, Sylwia Zazulak oraz Agnieszka Zdziech zasiądą w jury młodzieżowym podczas zbliżającego się 7. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie (2-11 kwietnia). Młodzieżowe jury już po raz drugi wybierze najlepszy filmu konkursu głównego „Wytycznie drogi“. Podczas ubiegłorocznej edycji licealiści wyróżnili Stéphane Cazesa za film „Ombline”. Relacje Artura, Sylwii i Agnieszki z festiwalu Off Plus Camera znajdą się na stronie www.skrytykuj.pl.


Nagrody wciąż czekają!

Już w czerwcu wystartuje kolejna edycja konkursu „Skrytykuj.pl“. Tym razem licealiści będą mieli szansę zawalczyć o członkostwo w jury młodzieżowym na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Do momentu rozpoczęcia następnego konkursu młodzi krytycy mogą publikować swoje recenzje i wideorecenzje w formie blogów na stronie www.skrytykuj.pl. Codziennie autorzy dodanych komentarzy otrzymują kody IPLEX, a co tydzień najciekawsze prace nagradzane będą książkami i filmami DVD. 

Jury młodzieżowe

Jury Młodzieżowe to skład złożony z trojga licealistów – laureatów konkursu towarzyszącemu kampanii społecznej „Skrytykuj.pl“ prowadzonej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jury oceniać będzie filmy z Konkursu Głównego "Wytyczanie drogi". Wśród młodych jurorów znajdą się:

Artur Kawala
Uczeń Zespołu Szkół Łączności w Krakowie. Maturę zdaje za rok, a po niej planuje studia związane z filmem lub informatyką. Od kilku lat szuka w kinie oryginalnych form przekazu i stara się dostrzec każdy szczegół kreujący X Muzę.

Sylwia Zazulak
Uczennica II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Uwielbia kino i literaturę,  bo posiadają nieograniczone możliwości wyrażaniu świata. W filmach poszukuje rzeczy nieoczywistych, ukrytych i wymagających poskładania w całość. Nie wie dokładnie, co chce robić w przyszłości, ale jej marzeniem jest napisanie książki.

Agnieszka Zdziech
Uczennica drugiej klasy X Liceum w Toruniu. Pasjonatka sztuki, zwłaszcza surrealizmu. Zwolenniczka symbolicznego przekazu. Inspiruje ją wszystko, co nowatorskie, kontrowersyjne, inne i dziwne. Amatorsko zajmuje się reżyserią filmową tworząc krótkometrażowe projekty. Jej film „Sztuka Malowania“ brał udział w konkursie „Lokalizacje“ na Tofifest Film Festiwal.

 

07.03.2014

Stwórz swojego mema.

Wymyślaj memy i zbieraj głosy. Filmowe nagrody czekają!

Wymyślaj filmowe memy i zbieraj głosy. Nagrody czekają!

Pokaż nam, co potrafisz! Stwórz mema - weź udział w konkursie i zgarnij nagrodę. Rozsyłaj go znajomym i udostępniaj w serwisach społecznościowych. Najciekawsze memy publikowane będą na fan page’u Film się nie urwał na Facebooku.

10 najbardziej popularnych memów jest codziennie nagradzanych kodami dostępu do serwisu IPLEX!

 

07.03.2014

Załóż filmowego bloga!

Uwielbiasz oglądać filmy? Załóż bloga i opowiedz nam o tym!

Oglądasz filmy? Załóż bloga na Skrytykuj.pl i opowiedz o tym!

Stwórz swojego bloga i zacznij pisać o filmie. Komentuj też blogi innych autorów.
Podziel się swoimi przemyśleniami na temat kina.

Twoje zdanie jest ważne!

 
Strona: przejdź

Partnerzy