Aktualności

05.10.2020

Skrytykuj! i zamelduj się na 45. FPFF

Weź udział w konkursie Skrytykuj! i zasiądź w Jury Młodych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Czekamy do 2 listopada. Festiwal odbędzie się w terminie 8–12.12.2020 r.

Jesteś nastolatkiem i interesujesz się kinem? Zatęskniłeś za oglądaniem najnowszych polskich filmów w kinie, chcesz o nich dyskutować i nagrodzić najciekawszą produkcję? Koniecznie weź udział w konkursie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i pojedź na najważniejszy polski festiwal filmowy! Na Twoją pracę czekamy do 2 listopada.  

Jury Młodych

Podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jury Młodych oceni filmy z Konkursu Głównego, spotka przedstawicieli branży filmowej i weźmie udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Tydzień przepełniony filmowymi wrażeniami zwieńczy wręczenie statuetki Skrytykuj.pl autorowi wybranego filmu podczas tzw. „Młodej Gali”. Organizator konkursu zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas festiwalu, a także zwrot kosztów przejazdu. UWAGA! Jury Młodych weźmie udział w Festiwalu w formule stacjonarnej!

Zgłoszenia

Aby zostać jurorem, należy napisać recenzję, stworzyć wideorecenzję lub UWAGA! Nowość! nagrać podcast dotyczący wybranego filmu i opublikować swoją pracę konkursową stronie www.skrytykuj.pl do 2 listopada 2020 r. (włącznie). Do grona Jury Młodych zaprosimy autorów trzech prac konkursowych, które zostaną najwyżej ocenione. Wyniki Konkursu ukażą się 10 listopada. Uczestnikiem Konkursu może być osoba w wieku 15–19 lat. Koniecznie uważnie przeczytaj Regulamin!

Prace oceni komisja konkursowa w składzie: Diana Dąbrowska, Patrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński, reprezentująca trzy ośrodki akademickie, odpowiednio: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Warszawski, której członkowie byli wielokrotnie nagradzani za swoje teksty krytycznofilmowe, m. in. w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 8-12 grudnia 2020 r. Więcej o samym festiwalu pod adresem: www.festiwalgdynia.pl.


Organizatorami konkursu są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Informacji o konkursie udziela:
Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
tel. + 48 695 363 996

 

08.09.2020

Młody krytyku!

Mówisz i piszesz o filmach? Nie możesz się doczekać kolejnej edycji konkursu Skrytykuj!? Weź udział w konkursach Festiwalu Kamera Akcja.

Trwa nabór zgłoszeń do konkursów: Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, które co roku towarzyszą Festiwalowi Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. To szansa na zaistnienie w roli krytyka filmowego, a także możliwość zdobycia nagród i karnetów festiwalowych. Patronem konkursów jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Warsztat pisarski, kreatywne podejście, twórcza odwaga i ciekawa perspektywa patrzenia na film – to umiejętności, które pozwolą na wyróżnienie się w konkursowych potyczkach. Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, odbywające się w ramach Festiwalu Kamera Akcja,  to konkursy skierowane są głównie do początkujących krytyczek i krytyków.

Krytyk Pisze to jedyny konkurs pisarski, w którym uczestnicy oceniani są przez dwa składy jurorskie – Jury Twórców i Jury Krytyków, co przekłada się na podwójną szansę na wygraną. Laureaci Konkursu Krytyk Pisze w ramach wygranej mają m.in. okazję współpracować z najlepszymi magazynami branżowymi – KINO czy Film&TV Kamera, które wspierają rozwój talentów pisarskich. W gronie zwycięzców konkursu znajdują się m.in. krytyczki filmowe i edukatorki Patrycja Mucha oraz Diana Dąbrowska, związane z Filmoteką Szkolną i projektem Skrytykuj! Laureatem konkursu został również Łukasz Kiełpiński – laureat konkursu Skrytykuj! i członek Jury Młodych Festiwalu Ale Kino!

Udział w Konkursie jest otwarty dla wszystkich chętnych do 26. roku życia, którzy prześlą swoją pracę o dowolnej formie (np. analiza, recenzja, esej), o objętości 7–10 tys. znaków, do 20 września.

W Konkursie Krytyk Mówi wyróżniani są najlepsi twórcy, którzy zaistnieli w ostatnim czasie w sieci, dzięki prowadzeniu vloga, podcastu czy zrealizowania wideoeseju o tematyce filmowej. W tej rywalizacji to społeczność festiwalowa typuje kandydatów do głównej nagrody. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie FKA do 30 września. Jury konkursowe ogłosi zwycięzcę na uroczystym otwarciu 15 października 2020. Jedną z laureatek konkursu jest między innymi Dagmara Cioska, laureatka konkursu Skrytykuj! i finalistka Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Wśród osób, które prześlą propozycje swoich faworytów do Konkursu Krytyk Mówi, rozlosowane zostaną karnety festiwalowe, umożliwiające udział online w tegorocznej edycji FKA. Zachęcamy do udziału!

Więcej informacji o konkursach na stronie Festiwalu:
kameraakcja.com.pl/konkursy-2020/ 

 

10.08.2020

„Na wyrywki” - wideoeseje o polskim kinie pod patronatem Skrytykuj.pl

Projekt „Na wyrywki” to cykl wideoesejów o polskim kinie, autorstwa edukatorki Skrytykuj.pl, Patrycji Muchy.

Znać „na wyrywki” znaczy: znać od podszewki, znać totalnie, błyskawicznie odpowiadać na pytania będąc wybudzonym ze snu o trzeciej nad ranem. Z drugiej strony: „wyrywać” to brać część z całości, zapisywać w pamięci fragment. Te dwa znaczenia łączą się w projekcie poświęconym meandrom polskiego kina — tematom mało dyskutowanym, a szalenie interesującym.

Projekt „Na wyrywki” to cykl wideoesejów o polskim kinie, w których zawierać się będzie nowe, nieortodoksyjne spojrzenie na rodzimą produkcję filmową: takie, które dostrzeże, co jawi się na drugim planie, zauważy to, co umyka dominującej narracji, zorientowanej wyłącznie na historii. Eseje o jedzeniu, modzie czy mieście będą jednocześnie opowieścią o Polsce, jaką znamy z kina — Polsce w chłodnym obiektywie lat 70. i w ciepłych barwach lat 60., Polsce ze słabością do tradycyjnego jedzenia i meblościanek, Polsce marzącej o Zachodzie i nostalgizującej wieś. Całość będzie nie tylko historią wielkich reżyserów i nakręconych przez nich arcydzieł, ale przede wszystkim historią filmowych kuriozów i zapomnianych (a czasem wypartych) obrazów. Eseje będą zaś raczej zadawać pytania, niż na nie odpowiadać.

Wideoesejom na blogu towarzyszyć będą artykuły poszerzające kontekst jego odbioru o przyjętą perspektywę (otwierając jednocześnie inne pola interpretacji), a także propozycje lektur, które wskażą drogę do kolejnych krytycznych eksploracji. Edukatorzy, nauczyciele i akademicy znajdą też na stronie projektu scenariusze zajęć, w których wideoesej stanowi punkt wyjścia: poprzez zadanie uczniom i studentom odpowiednich pytań esej otworzy możliwość krytycznego podejścia do obrazów (i) historii.

Skrytykuj.pl objął projekt patronatem.


Strona projektu: www.kinonawyrywki.wordpress.com

FB projektu: https://www.facebook.com/nawyrywki/

 

26.05.2020

Poznajcie laureata konkursu Skrytykuj!

W Jury Młodzieżowym 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej zasiądzie Adam Krośnicki-Midoń. Gratulujemy!

Decyzją komisji konkursowej w składzie: Klaudia Rachubińska (laureatka Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w roku 2019, sekretarz redakcji Pleografu - Kwartalnika Akademii Polskiego Filmu, przewodnicząca komisji), Aleksandra Dzięciołowicz (koordynatorka Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej) oraz Krzysztof Szewczyk (koordynator programu Filmoteka Szkolna, edukator), laureatem konkursu Skrytykuj! został Adam Krośnicki-Midoń za recenzję filmu „Portret kobiety w ogniu”, reż. Céline Sciamma. Adam dołączy do Jury Młodzieżowego 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Gratulujemy serdecznie!

Adam Krośnicki-Midoń – uczeń Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, jak sam o sobie pisze – „rzadki gatunek kinomana w 2 klasie liceum, o profilu matematyczno – informatycznym, redaktor na portalu Kalejdoskop Wrocław. Miłośnik malarstwa, dobrej muzyki, od jazzu po alternatywny rock (niech żyje Thom Yorke!), pianista amator, kolekcjoner płyt winylowych i DVD. Wychowany przez Nowe Horyzonty, Davida Lyncha, Andrieja Tarkowskiego i Larsa von Triera.” Nagrodzoną recenzję filmu „Portret kobiety w ogniu”, reż. Céline Sciamma, autorstwa Adama, przeczytacie TUTAJ.

Konkurs organizowany jest w ramach akcji „Skrytykuj.pl” przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy z Tarnowskim Centrum Kultury – organizatorem 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej
Więcej o 34. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej:

https://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl/
https://www.facebook.com/TarnowskaNagrodaFilmowa/


 

05.03.2020

Zostań Młodzieżowym Jurorem Tarnowskiej Nagrody Filmowej! AKTUALIZACJA!

Uwaga! Wydłużamy nabór konkursowy. Festiwal zmienia termin.

Rusza kolejna odsłona konkursu „Skrytykuj!”. Tym razem autornajlepszej recenzji lub wideorecenzji zasiądzie w Jury Młodzieżowym 34.  Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Festiwalu Wybranych Polskich Filmów Fabularnych.

Lubisz oglądać filmy i bez końca o nich dyskutować? Chcesz spotkać ludzi kina? Interesujesz się polskim kinem? Jeżeli tak, to konkurs „Skrytykuj!” jest inicjatywą właśnie dla Ciebie! Aby dołączyć do Jury Młodzieżowego, napisz recenzję bądź stwórz wideorecenzję wybranego filmu. Autorskie prace można publikować na stronie www.skrytykuj.pl od 5 marca do 14 kwietnia 2020 roku 17 maja 2020 roku (włącznie). Ogłoszenie wyników nastąpi 22 kwietnia 2020 r. 26 maja 2020 r. Organizator Festiwalu zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku 16-21 lat. 34. Tarnowska Nagroda Filmowa – Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 23-30.05.2020 r.  w pierwszej połowie września 2020 r.

[UWAGA! W związku ze stanem epidemii, organizator 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, zdecydował o zmianie terminu wydarzenia na pierwszą połowę września 2020 r. Dokładny termin zostanie ogłoszony kiedy sytuacja się unormuje. Zmianie ulegają kluczowe terminy związane z konkursem Skrytykuj! Wydłużamy nabór konkursowy do 17 maja 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone 26 maja 2020 r. Zaktualizowany został również regulamin konkursu. Wszystkie zmiany są oznaczone w treści zaktualizowanego regulaminu kolorem czerwonym, w treści aktualności - kolorem czarnym Mamy nadzieję, że nie będą już konieczne dalsze zmiany. #zostańwdomu]

Koniecznie uważnie przeczytaj zaktualizowany Regulamin!

Informacji o konkursie udziela:

Tytus Ciski
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
E-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
Tel. 22 182 47 62


Konkurs organizowany jest w ramach akcji „Skrytykuj.pl” przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy z Tarnowskim Centrum Kultury – organizatorem 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Więcej o festiwalu:
https://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl//  oraz https://www.facebook.com/TarnowskaNagrodaFilmowa/

 

04.03.2020

Skrytykuj.pl podczas III Dni Krytyki Filmowej w Gdyni

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza grupy szkolne na bezpłatne warsztaty krytyki filmowej

Podczas warsztatów młodzież obejrzy i skonfrontuje ze sobą wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych polskie filmy krótkometrażowe. Pokażemy m.in. jak pisać o filmie, jak przeprowadzić wywiad z twórcą, jaką rolę odgrywa dźwięk w filmie. Na warsztat weźmiemy filmy zrealizowane przez adeptów Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. 

Udział w warsztatach może stanowić istotny element przygotowań do startu w konkursie "Skrytykuj!" oraz Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.


Warsztaty odbędą się w II turach (jedna grupa może zapisać się tylko na jedną z nich):

I tura - 1.04.2020 r. – (środa), w godz. 10:00 – 13:30 – skonfrontujemy filmy zrealizowane przez studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

II tura – 2.04.2020 r. (czwartek) w godz. 10:00 – 13:30 – zestawimy filmy wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową

ZE WZGLĘDU NA ZAGROŻENIE EPIDEMICZNE, WARSZTATY ZOSTAŁY PRZEŁOŻONE. O NOWYM TERMINIE POINFORMUJEMY NIEZWŁOCZNIE!

Warsztaty poprowadzą zaprzyjaźnieni z projektem, dziennikarka filmowa – Magdalena Felis oraz krytyczka filmowa – Diana Dąbrowska.


Magdalena Felis ‒ dziennikarka filmowa, realizatorka i redaktorka programów telewizyjnych i dokumentów z planów filmowych, a także kronik filmowych z festiwali. Autorka obszernych wywiadów z autorytetami kina, muzyki i sztuki m.in. Davidem Lynchem, Aleksandrem Sokurowem, Andrzejem Wajdą, Andrzejem Chyrą, Mikołajem Trzaską, Agatą Buzek, Magdaleną Cielecką, Gołdą Tencer czy Juliette Binoche. Na stałe współpracuje z magazynem „Uroda Życia”, "Gazetą Wyborczą", programem Polsat Cafe, sopockim Teatrem na Plaży. Prowadzi warsztaty w ramach programu Filmoteka Szkolna, jest związana z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej.Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, animatorka kultury, absolwentka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, publikuje na łamach Ekranów oraz Filmwebie. Stała współpracowniczka miesięcznika KINO i Kultury Liberalnej. Od 2019 dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. Laureatka konkursu „Krytyk mówi” (FKA 2014), nagrody im. Leopolda Staffa (2018; za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina) oraz III. miejsca w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka (2019). W 2019 nominowana do nagrody PISF w kategorii Krytyka Filmowa.

Informacje organizacyjne:

W zajęciach mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów szkół ponadpodstawowcyh, w miarę wolnych miejsc będą przyjmowane zgłoszenia indywidualne. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. 

Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty. Przyjęcie zgłoszenia i potwierdzenie uczestnictwa zostanie wysłane drogą mailową najpóźniej 7 dni od momentu wpłynięcia zgłoszenia. Liczba miejsc jest ograniczona (limit miejsc na każdą turę zajęć wynosi 65).

Warsztaty odbywają się w Konsulacie Kultury, ul. Jana z Kolna 25, 81-001 Gdynia (w odległości 650 m od dworca Gdynia Główna).

Kontakt:

Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
t. +48 22 182 47 62


Warsztaty organizowane są przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny we współpracy ze Stowarzyszeniem Hamulec Bezpieczeństwa.

 
Strona: przejdź

Partnerzy