Aktualności

06.09.2019

Skrytykuj! Zostań Młodym Jurorem 37. edycji Festiwalu Ale Kino!

Tym razem autorzy dwóch najlepszych recenzji lub wideorecenzji zasiądą w Jury Młodych 37. MFFMW Ale Kino! w Poznaniu!

Rusza kolejna odsłona konkursu „Skrytykuj!”. Tym razem autorki/ autorzy dwóch najlepszych recenzji lub wideorecenzji zasiądą w Jury Młodych 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Lubisz oglądać filmy i bez końca o nich dyskutować? Chcesz poznać twórców filmowych z całego świata? Konkurs „Skrytykuj!” to inicjatywa dla Ciebie! Aby znaleźć się w Jury Młodych, napisz recenzję bądź stwórz wideorecenzję dowolnego filmu. Autorskie prace można publikować na stronie www.skrytykuj.pl od 6 września do 21 października 2019 roku (włącznie). Ogłoszenie wyników nastąpi 4 listopada 2019 r. Organizator Festiwalu zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie ( śniadanie + lunch ) oraz zwrot kosztów przejazdu.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów I roku studiów licencjackich lub jednolitych magisterskich w wieku 18-20 lat. 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w terminie 1-8.12.2019 r. w Poznaniu.

Koniecznie uważnie przeczytaj Regulamin!


Informacji o konkursie udziela:


Tytus Ciski
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
E-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
Tel. 22 182 47 53/ +48 534 201 796Konkurs organizowany jest w ramach akcji „Skrytykuj.pl” przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – organizatorem 37. MFFMW Ale Kino!


 

23.07.2019

Oto laureaci konkursu Skrytykuj!

W Jury Młodych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zasiądzie Marta Matlak, Julia Palmowska oraz Maciej Kędziora! Gratulujemy autorom najlepszych recenzji!

Spośród niemal 100 prac zgłoszonych do konkursu Skrytykuj!, organizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, komisja konkursowa w składzie: Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, Patrycja Mucha - dziennikarka, redaktorka, absolwentka kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Kaja Klimek - publicystka popkulturowa, edukatorka, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, najwyżej oceniła recenzje: Marty Matlak, Julii Palmowskiej oraz Macieja Kędziory. To oni będą tworzyć Jury Młodych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i ocenią filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego Festiwalu. Werdykt poznamy 20 września podczas Młodej Gali Festiwalu.

Poznajcie sylwetki laureatek i laureauta konkursu Skrytykuj!

Marta Anna Matlak
– uczennica II LO im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. W dyskusji „film czy książka?” wywiesza białą flagę, mając za priorytet czerpanie przyjemności z interseksualności wszelakiej sztuki. Od ulubionych nowofalowych twórców zaraziła się nieuleczalną kinofilią i (dawno już uleczoną) sympatią do języka francuskiego. W kinie uwielbia eksperymenty, silne postaci kobiece i utwory, które zmuszają do wielokrotnych powrotów. Majestatyczny głos Oscara Wilde'a sprawił, że nie wyobraża sobie zdefiniowania własnego gustu filmowego czy literackiego, bo „definiować to ograniczać”. Nagrodzoną recenzję filmu „Petra” przeczytacie TUTAJ.

Julia Palmowska – uczennica LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Miłośniczka popkultury i filmów tak złych, że aż fascynujących. W horrorach uwielbia szukać alegorii, musicale kocha za kolory, a produkcje, które pozwalają jej przeżyć katharsis i zastanowić się nad miejscem człowieka w świecie, ceni najwyżej. Nagrodzoną recenzję filmu „Tamte dni, tamte noce” przeczytacie TUTAJ.

Maciej Kędziora – tegoroczny absolwent XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, od października student Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Zastępca redaktora naczelnego portalu filmawka.pl. Do swoich tekstów publicystyczno-krytycznych wprowadza elementy narracyjne. Miłośnik mumblecore’u, kina przegadanego i wszelkiego typu niezależnych produkcji, niebojących się przekraczania gatunkowych horyzontów i eksperymentowania z formą. Nagrodzoną recenzję filmu „Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie” przeczytacie TUTAJ.

44. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 16 –21 września 2019 r. Więcej o festiwalu przeczytacie na stronie www.festiwalgdynia.pl.

Organizatorem konkursu Skrytykuj! jest przez Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

04.06.2019

Wypatrujemy młodych jurorów 44. FPFF w Gdyni!

Weź udział w konkursie Skrytykuj! i zasiądź w Jury Młodych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Jesteś nastolatkiem i interesujesz się kinem? Chcesz oglądać najnowsze polskie filmy, dyskutować o nich i nagrodzić najciekawszą produkcję? Koniecznie weź udział w konkursie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i pojedź na najważniejszy polski festiwal filmowy! Na Twoją pracę czekamy do 7 lipca!

Jury Młodych

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jury Młodych oceni filmy z Konkursu Głównego, spotka przedstawicieli branży filmowej i weźmie udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Tydzień przepełniony filmowymi wrażeniami zwieńczy wręczenie statuetki Skrytykuj.pl autorowi wybranego filmu podczas tzw. „Młodej Gali”. Organizator konkursu zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas festiwalu.

Zgłoszenia

Aby zostać jurorem, należy napisać recenzję lub stworzyć wideorecenzję wybranego filmu i opublikować ją na stronie www.skrytykuj.pl do 7 lipca 2019 r. (włącznie). Do grona Jury Młodych organizator zaprosi autorów trzech prac konkursowych, które zostaną najwyżej ocenione. Wyniki Konkursu ukażą się 23 lipca 2019 r. Uczestnikiem Konkursu może być osoba w wieku 15–19 lat. Koniecznie uważnie przeczytaj Regulamin.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 16–21 września 2019 roku. Więcej o samym festiwalu pod adresem: www.festiwalgdynia.pl.

Organizatorem konkursu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, współfinansowanie zapewnia Polski Instytut Sztuki Filmowej. 


Informacji o konkursie udziela:

Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
tel.: (22) 182 47 63

 

08.04.2019

Poznajcie Jury Młodych 12. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA!

W składzie Jury Młodych 12. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA zasiadą Kamil Walczak, Przemysław Ornicz oraz Wiktor Szymurski!

Spośród niemal 100 prac zgłoszonych do konkursu Skrytykuj!, organizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, komisja konkursowa w składzie: Agata Sotomska, Diana Dąbrowska i Patrycja Mucha, najwyżej oceniła recenzje: Kamila Walczaka, Przemysława Ornicza oraz Wiktora Szymurskiego. Trzech Młodych Jurorów przyzna nagrodę twórcy filmu zaprezentowanego w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi” 12. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Werdykt poznamy 4 maja podczas gali zamknięcia festiwalu. Przed laureatami „Skrytykuj!” dziesięć dni wypełnionych filmowymi wrażeniami!

Sylwetki laureatów konkursu Skrytykuj!

Kamil Walczak
– uczeń II klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Publikuje na portalu Filmawka, stara się włączać w dynamiczny dyskurs polskiej publicystyki. Entuzjasta kina poetyckiego i immersyjnego, któremu na myśl o horrorach robi mu się ciepło na sercu. Nagrodzoną recenzję filmu „Climax” autorstwa Kamila możecie przeczytać TUTAJ.

Wiktor Szymurski – uczeń I klasy LO w Zespole Szkół Akademickich w Środzie Wielkopolskiej. Większą przyjemność niż oglądanie filmów przynosi mu tylko dyskutowanie o nich. W kinie ceni nowatorskie sposoby narracji oraz formalne eksperymenty, ale szuka w nim przede wszystkim emocjonalnej szczerości poszerzającej horyzonty. Nagrodzoną recenzję filmu „Roma” autorstwa Wiktora możecie przeczytać TUTAJ.

Przemysław Ornicz – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Jego pasją jest pisarstwo. W prozie i w życiu najbardziej ceni oryginalność i nowatorskie spojrzenie. Jego zdaniem każde filmowe dzieło, nawet to z pozoru nieudane, przekazuje coś wartościowego, gdyby miał wybrać jeden tytuł, który zrobił na nim największe wrażenie, byłby to „Donnie Darko”. Nagrodzoną recenzję filmu „Nigdy Cię tu nie było” autorstwa Przemysława możecie przeczytać TUTAJ.

12. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w Krakowie w terminie 26.04–5.05.2019 r. Więcej o samym Festiwalu na stronie www.offcamera.pl.

Konkurs Skrytykuj! organizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, współfinansowanie zapewnia Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

15.03.2019

Skrytykuj! i zostań młodzieżowym jurorem 12. edycji Festiwalu Off Camera

Stwórz recenzję lub wideorecenzję dowolnego filmu i zostać młodzieżowym jurorem 12. Festiwalu Off Camera!

Kochasz kino, chętnie o nim dyskutujesz, a praca w zespole nie sprawia Ci trudności? Weź udział w konkursie „Skrytykuj!” organizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i zasiądź w Jury Młodych międzynarodowego festiwalu filmowego!

Jury Młodych już po raz 7. oceni filmy z Konkursu Głównego  „Wytyczanie drogi” Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera i wręczą statuetkę Skrytykuj! twórcy zwycięskiego filmu.

Informacje praktyczne:

Aby zostać młodzieżowym jurorem, do 31 marca 2019 roku (włącznie) opublikuj autorską recenzję bądź wideorecenzję dowolnego filmu na stronie www.skrytykuj.pl w zakładce "Weź udział". 

Do Krakowa zaprosimy troje uczniów w wieku pomiędzy 15 a 19 lat, którzy najciekawiej i przy pomocy rzeczowych argumentów wyrażą własne zdanie. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów, studenci niestety nie mogą brać udziału w konkursie. 

Festiwal Off Camera odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 5 maja 2019 r. Organizator konkursu zapewnia laureatom akredytacje na cały okres trwania festiwalu, wstęp na uroczyste gale: otwarcia i zamknięcia oraz zakwaterowanie wraz z wyżywieniem. Więcej o samym Festiwalu pod adresem www.offcamera.pl.

Koniecznie uważnie przeczytaj Regulamin!

Kontakt:

Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
tel.: (22) 182 47 63


Konkurs Skrytykuj! organizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

14.03.2019

Skrytykuj.pl w ramach II Dni Krytyki Filmowej w Gdyni

Zapraszamy grupy szkolne na bezpłatne warsztaty krytyki filmowej, które odbędą się w gdyńskim Konsulacie Kultury w ramach II Dni Krytyki Filmowej!

Podczas warsztatów młodzież obejrzy i skonfrontuje ze sobą wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych polskie filmy krótkometrażowe. Pokażemy m.in. jak pisać o filmie, jak przeprowadzić wywiad z twórcą, jaką rolę odgrywa dźwięk w filmie. Na warsztat weźmiemy: „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Deer Boy” Katarzyny Gondek, „Jerry’ego” Romana Przylipiaka, a także „Amerykański Sen” Marka Skrzecza.

Udział w warsztatach może stanowić istotny element przygotowań do startu w konkursie "Skrytykuj!" oraz Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej., organizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Warsztaty odbędą się w III turach (jedna grupa może zapisać się tylko na jedną z nich):

I tura - 3.04.2019 r. (środa), w godz. 8:45 – 11:30 – skonfrontujemy „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej oraz „Amerykański Sen” Marka Skrzecza

II tura – 3.04.2019 r. (środa) w godz. 12:00 – 14:45 – przeanalizujemy  „Jerry’ego” Romana Przylipiaka oraz „Deer Boy” Katarzyny Gondek

III tura – 4.04.2019 r. (czwartek) w godz. 9:00 – 11:45 – „skrytykujemy” „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego oraz „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, czyli filmy wyprodukowane i udostępnione przez Gdyńską Szkołę Filmową

Wszystkie spotkania poprowadzą zaprzyjaźnieni z projektem, dziennikarka filmowa – Magdalena Felis oraz krytyk filmowy – Sebastian Smoliński.

Warunki uczestnictwa

W zajęciach mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w miarę wolnych miejsc będą przyjmowane zgłoszenia indywidualne. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty.Liczba miejsc jest ograniczona (limit miejsc na każdą turę zajęć wynosi 60). Warsztaty odbywają się w Konsulacie Kultury, ul. Jana z Kolna 25, 81-001 Gdynia.

Kontakt:

Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
t. +48 22 182 47 63

 
Strona: przejdź

Partnerzy